Yeni Başlayanlar için Hangi Linux Dağıtımı?

on

Çok sorulan, benim de nedense şu sıralar gözüme çok çarpan bir sorudur. Bu yüzden ben de FAQ vari bir makale yazayım dedim.

Birçok insan, Linux dünyasına adım atmak istiyor ancak bunu hangi dağıtım ile yapacağına karar veremiyor. Binlerce dağıtım arasından kendisine uygun olanı seçmek yeni başlayan birisi için kolay bir iş değil. Kaldı ki seçilen dağıtım insanı Linux ‘tan da soğutabilir. Hal böyleyken, durumu iyi analiz etmek gerekir. Hangi dağıtım ile başlanmalı?

Bugüne kadar birçok arkadaşımın Linux ile tanışmasına vesile oldum. Birçoğu Linux’u hayatlarının bir parçası haline getirdi. Bazı arkadaşlarımın tercihlerini değiştirdim. Az bir kısmı da gerek yazılımsal gerekse donanımsal sebeplerden ötürü kötü bir deneyime sahip oldular ve doğal olarak Linux konusunu şimdilik rafa kaldırmış durumdalar. Umarım bu makale birçok insanın Linux ile güzel bir başlangıç yapması için bir kılavuz olur.

Yeni bir dünya: Linux!

Öncelikle Linux ile yeni tanışacak olan arkadaşlar için şunu söylemeliyim; “Öğrenecek çok şeyiniz var!”. Kesinlikle öğrenmeye ve araştırmaya açık olmalısınız. Google amcayı sürekli meşgul etmeli, Linux platformu üzerinde karşılaştığınız sorunları ve çıkmazları araştırmalısınız. Diğer işletim sistemlerinde kullandığınız programların hemen hemen hepsinin bir muadili Linux dünyasında mevcut. Bir kısmı da Linux platformu üzerinde aynen çalışabilmektedir. Uygulama konusunda sıkıntı çekeceğinizi sanmıyorum, doğru anahtar kelimeyle arama motoruna bile gerek kalmadan binlerce uygulamaya tek tıkla erişebilmeniz mümkün(Bknz: Yazılım yöneticisi). Popüler yazılımların hemen hemen hepsi yazılım depolarında yer almaktadır, zahmetsizce kurup kaldırabilirsiniz. Windows’ta kullandıklarınızın çoğunu unutun. Burası başka bir dünya. Yapabileceklerinizi sınırlayacak olan tek şey bilginiz olacaktır.

Sizin için iyi olan şey, başkası için iyi olmayabilir!

Forumlarda, sosyal mecralarda, bu soru ile ilgili sorulmuş sorulara dikkat ettiğimde insanların genelde kendi kullandıkları dağıtımı övdüklerini gördüm. Şüphesiz kimse kullandığı şeyi kötülemek istemez. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, sizin için iyi olan bir şeyin, karşınızdaki kişi için iyi olamayabileceğidir. Popüler ve topluluğu fazla olan, arama motorlarına daha sorunun başlangıcını yazdığınızda yüzlerce çözüm yolu ve tutorial olan, giriş seviyesi kullanıcıları hedefleyen dağıtımlara yönelmek yerinde olacaktır. Sonrasını zaten kendisi zamanla seçecektir.

Öğrenmek kolaydır, alışkanlıkları değiştirmek ise zor!

Yıllarca Windows ortamında çalışmış biri için, aşina olduğu kullanıcı arabiriminin bir anda köklü değişiklilere uğraması doğal olarak ilk etapta insanı sıkıntıya ve strese sokacaktır. Zaten yeni olduğunuz ve alışmaya çalıştığınız Linux ortamında bir de alışkanlıklarınızın değiştirilmesinin istenmesi sizi Linux’tan soğutacak bir etmen olacaktır. Bu yüzden mümkün mertebe Windows’un pencere ve yerleşim yapısını andıran dağıtımlardan başlamak uygun olur.

Ne vericen abine / ablana?

Önceden de söylediğim gibi, piyasada binlerce dağıtım bulunuyor. Ancak bu çokluk kesinlikle olumsuz bir durum olarak algılanmamalı. İhtiyaçlara, isteklere ve zevklere göre bu Linux dağıtımları şekillenmektedir. Burada söz konusu olan, Linux ile yeni tanışacak olan ev/ofis kullanıcıları ise birkaç seçenek dışındakilerin fantezi olacağı düşüncesindeyim.

  1. Linux Mint (Cinnamon Edition, Mate Edition, Xfce Edition)
  2. Ubuntu (Ubuntu Mate, Xubuntu, Lubuntu)

İlk sırada Ubuntu temelli bir dağıtım olan Linux Mint yer almaktadır. Zaten şu anki DistroWatch istatistiklerine de baktığımızda, hit olarak Ubuntu’yu açık ara geçmiş durumda. Linux Mint Cinnamon Edition ‘ı kesinlikle yeni başlayan arkadaşlara tavsiye ederim. Geçişte çok zorlanacağınızı düşünmüyorum. Diğer versiyonlarını olan Mate ve Xfce masaüstü versiyonlarına da bir göz atabilirsiniz.

İkinci sırada Ubuntu var. Yine Linux dağıtımları arasında üne sahip bir dağıtım. Birkaç sene önce varsayılan arayüzü GNOME 2 projesine son verilmesi ile birlikte Unity ‘e çevirdi. Unity arayüzü, başlangıç için zor gelebilir, keza daha önce hiç böyle bir yerleşim görmemiş olmanız muhtemel. Benim alışmam biraz zaman aldı, ancak sonrasında ne kadar kullanışlı olduğunu anladım. Zevk meselesi. Ancak Ubuntu Mate ‘e bir göz atmanızı öneririm. Çok temiz ve sade bir arayüze sahip. Bunların dışında Xfc, Lxde ve diğer masaüstü ortamlarına sahip varyasyonları bulunmaktadır.

Linux’a bir şans verin!

Yukarıda anlattığım dağıtımları ve fazlasını deneyebilme şansınız varsa kesinlikle denemenizi öneririm. Özellikle direk makineye format ile geçişlerde pişmanlık yaşanabiliyor veya dual boot kurayım derken ana işletim sistemi uçurulabiliyor.

Eğer sanal sistem hakkında bilgiye sahipseniz, küçük bir sanal makine hazırlayıp bu dağıtımları kolayca deneyip kaldırabilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra da bilgisayarınıza komple kurabilirsiniz. Ek olarak, birçok Linux dağıtımı CD üzerinden çalışma opsiyonuna sahiptir. Yani harddisk’inize herhangi bir müdahale etmeden çalıştırıp deneyebilirsiniz. Ancak dosyalar CD üzerinden okunacağı için, bu seçenek bilgisayarın oldukça yavaş çalışmasına yol açacaktır.

Eğer sanal makine konusunda bilginiz yoksa, evde atıl durumda olan, kullanılmayan bir bilgisayarınız varsa, onu Linux öğrenmek için kullanabilirsiniz. Bozma derdiniz olmayacağı için, gönül rahatlığıyla kurcalayabilirsiniz 🙂

Eğer elinizde kullanmadığınız bir bilgisayar da yoksa, ikinci el 200 lira civarlarında bir bilgisayar işinizi görecektir. Verdiğiniz 200 liradan çok daha değerli bilgiler öğreneceğinizi düşünüyorum.

Deneyimlerinizi ve sorularınızı yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Linux ile kalmanız dileğiyle.

BONUS: http://www.whylinuxisbetter.net/index_tr.php?lang=tr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *